Klawiatura- przecież to nic trudnego :)

Obsługa klawiatury – nie wątpliwie ważna sprawa:) Bez niej chyba każdy nie wyobraża sobie korzystania z komputera i Internetu – bo jak tu coś napisać, znaleźć? Jednym słowem – jak wydać polecenie naszemu komputerowi? Hmm… Dlatego tak ważne jest orientowanie się co dane przyciski oznaczają (może nie wszystkie – bez przesady, w końcu jest ich ok. 100;) Dzisiejsza notatka będzie poświęcona tym NAJWAŻNIEJSZYM. Wiele z Państwa zastanawia się – dlaczego te litery są ustawione w takiej a nie innej kolejności – jest wytłumaczenie: litery ustawione są w kolejności od tych, których używamy najczęściej do tych najrzadziej.

stylowi_pl_uroda_16775259Kilka wskazówek:  

Najtrudniejsza rzecz – polskie znaki: )

Na klawiaturze znajdują się litery alfabetu łacińskiego, czyli nie ma na niej polskich znaków alfabetu, takich jak „ą”, „ę”, „ś” itd. Powstają one poprzez przytrzymanie prawego klawiszu Alt oraz odpowiedniej literki – i tak gdy chcemy napisać „ą” – klikamy Alt i A. Co zrobić by powstało „ź”? Trzeba wcisnąć klawisz Alt i „x”!!!

Bez dużych liter ani rusz – przytrzymaj wciśnięty klawisz Shift, naciśnij literę, którą chcesz napisać, puść klawisz Shift.

 Inne klawisze potrzebne przy pisaniu

Spacja (z ang. space – „miejsce”) – służy do robienia odstępów między poszczególnymi wyrazami.
Enter – pozwala rozpocząć pisanie w następnej linii.
Backspace (czyt: „bekspejs”) – służy do kasowania znaków znajdujących się po lewej stronie od kursora pisania (mrugająca pionowa kreska).
Delete (czyt: „dilit”) – służy do kasowania znaków znajdujących się po prawej stronie od kursora pisania.

 Co gdy chcemy przestawić kursor w inne miejsce? Służą do tego:

Klawisze strzałek – pozwalają na przemieszczanie kursora po tekście.
Home – przenosi kursor na sam początek wiersza.
End – przenosi kursor na koniec wiersza.

Klawiatura

Tutaj można zobaczyć, gdzie szukać tych wszystkich klawiszy, może mało czytelne, ale jest 🙂

Na koniec zachęcam do zapoznania się z mini podręcznikiem autorstwa Krzysztofa Karwowskiego „Klawiatura – jak ją obsługiwać” – bardzo fajny mini poradnik dostępny tutaj.

Klawiatura, myszka, pulpit, ikonki i formatowanie tekstu a nawet zapisywanie swojego dokumentu były tematem naszego pierwszego spotkania. Relacja już jutro, ale to niespodzianka 🙂

2 myśli w temacie “Klawiatura- przecież to nic trudnego :)

Dodaj komentarz